18.10.2018

18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми

Торгівля людьми є глобальним злочинним бізнесом, сучасною формою рабства, що грубо порушує права людини. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі. За оцінками Міжнародного центру із запобігання злочинності ООН, щорічний грошовий обсяг за даний транснаціональний злочин становить 30 мільярдів доларів на рік, що робить його другим за величиною після торгівлі наркотиками.

Україна була серед перших країн у Європi, яка в 1998 роцi встановила кримiнальну вiдповiдальнiсть за торгiвлю людьми. У Кримiнальному кодексi України покарання за торгiвлю людьми передбачено статтею 149, яка визначає цi злочиннi дiї як вербування, перемiщення, переховування, передачу або одержання людини, вчиненi з метою експлyатацiї, з використанням обману, шантажу чи уразливого стану особи.

Icнyc чимало рiзноманiтних видiв експлуатацiї: усиновлення (удочерiння) у комерцiйних цiлях, використання в порнобiзнесi, використання у вiйськових конфлiктах, залучення до злочинної дiяльностi, трансплантацiя чи насильницьке донорство, примус до заняття проституцiєю, рабство i ситyацiї, подiбнi до рабства, примусова праця, залучення в боргову кабалy.

За оцiночними даними Представництва Міжнародної організації з міграції в Укpaїнi за час незалежностi 230 тис. українцiв постраждали від торгiвлi людъми. Українцi потрапляють в тенета цього злочину не лише в Україні, але й у Pociї, Польщi, iнших країнax Європи, Туреччинi, США, країнах Центральної Азiї та Близького Сходу.

Держава вживає заходів з попередження торгівлі людьми та боротьби з нею, притягнення до відповідальності злочинців та надання допомоги постраждалим. Міністерство соціальної політики визначено національним координатором у сфері протидії торгівлі людьми, та,  відповідно до своїх повноважень, здійснює координацію діяльності органів виконавчої влади, проводить інформаційно-просвітницькі акції, забезпечує встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми та надання допомоги таким особам.

Статистичні дані на 2018 рік наступні:

-  Кількість осіб, яким встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, становить 141 особа (станом на 12.08.2018 року згідно статистики Міністерства соціальної політики України).

-   Кількість осіб, які потерпіли від злочинів, передбачених ст. 149 КК України становить 179 осіб (станом на 31.08.2018 року згідно статистики Генеральної прокуратури України).

Попри статистику оцінити реальні масштаби торгівлі людьми в Україні важко, ураховуючи доволі високий рівень прихованості цих злочинів. Таким чином, виявлення і розслідування злочинів про торгівлю людьми та ідентифікація ймовірно постраждалих від торгівлі людьми вимагає глибоких знань та свідомого ставлення кожного громадянина України до протидії торгівлі людьми.

Сучасне рабство – це міжнародний злочин, який вражає усі нації та впливає на людей усіх рівнів достатку. Істина полягає в тому, що без усвідомлення проблеми її важко подолати.

Отримати безкоштовну консультацію, дізнатися про наявну допомогу можна за телефонами Національної безкоштовної гарячої лінії з питань міграції та протидії торгівлі людьми: 527 або  0800 505 501, або звернутись до Великомихайлівського  районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді за телефоном 2-11-12, управління соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації – 2-12-30.

С. Буковська, педагог із соціальної роботи

Великомихайлівського РЦСССДМ