29.07.2019

30 липня – Всесвітній день протидії торгівлі людьми!

З 2014 року світова спільнота відзначає 30 липня як Всесвітній день протидії торгівлі людьми. Цей день має за мету підвищення рівня поінформованості громадськості про цю глобальну проблему і привернення уваги до тяжкого становища мільйонів жінок, чоловіків і дітей з усіх куточків світу, які стали жертвами торгівлі людьми, а також заохочення людей активно допомагати і протидіяти цьому злочину.

Торгівля людьми є однією з галузей кримінального бізнесу, що розвивається найбільш стрімкими темпами в світі. Одержані прибутки йдуть на фінансування інших різновидів злочинної діяльності, в тому числі торгівлю наркотиками та зброєю. Щорічний світовий прибуток кримінального сектору в цій сфері діяльності становить від 5 до 7 мільярдів доларів, а в деякі роки досягає 9,5 мільярдів доларів. За даними Глобальної доповіді ООН щодо торгівлі людьми, з 21 млн. людей, які є жертвами торгівлі людьми, частка жінок і дітей складає 71%. Як зазначається в документах ООН, чоловіки, жінки та діти потрапляють до рук торговців людьми як в своїх країнах, так і за кордоном. При цьому страждають всі країни, будь то країна походження, транзиту або призначення. Рабство як в стародавній, так і сучасній формі - явище не тільки ганебне; це, за словами борця за скасування рабства Джона Уеслі, «огидна сукупність всіх гидот», якій немає місця в нашому світі.

Проблема торгівлі людьми залишається болісною і для України. Складна економічна ситуація в країні, високий рівень безробіття, недосконалість законодавства та правова необізнаність громадян є основними умовами, що сприяють цьому явищу. Прагнучи кращої долі, люди їдуть за кордон шукати  роботу. Спритні ділки щороку використовують сотні таких шукачів. В міжнародній системі Україна визначена як країна - постачальниця жінок. Саме громадянки України зараз складають значну частину «живого товару» на відкритих і таємних ринках Європи та Азії. Поширена серед іншого й торгівля людьми з метою використання жертв торгівлі як донорів для трансплантації органів і тканин, а також для некомерційного рабства в таких формах як примусове заміжжя, примусова вагітність, фіктивне вдочеріння (усиновлення). Сьогодні на перший план виходять все нові сторони торгівлі людьми, а саме торгівля з метою примусової праці. Останнім часом Міжнародна організація з міграції заявляє про те, що жертвами частіше стають українські чоловіки, що безпосередньо підтверджує поширення трудової експлуатації. Якщо говорити про основні країни призначення торгівлі людьми з України, то на першому місці залишається Росія, на другому - іде Польща, а на третє виходить сама Україна як країна внутрішньої експлуатації, коли людей, громадян України, не вивозять за кордон, а перевозять, наприклад, із однієї області до іншої, відбираючи документи та експлуатуючи у тій чи іншій формі.

 Щоб не стати жертвою торговців "живим товаром"  достатньо бути обачним і дотримуватися простих правил безпеки:

повідомляти близьким про своє місцезнаходження;

утримуватись від випадкових знайомств;

не сідати в авто з незнайомцями;

пам'ятати правила Інтернет безпеки;

не вестися на підозрілі повідомлення та пропозиції;

знати контакти організацій, які можуть надати допомогу.

Боротьба з торгівлею людьми є одним із пріоритетних напрямів діяльності Уряду України у сфері захисту прав людини. Саме тому в Україні працює Національна «гаряча лінія» із запобігання торгівлі людьми, домашнього насильства та гендерної дискримінації 0-800-500-335.

До уваги громадян району!

Якщо Ви потрапили у ситуацію, коли:

- Вас позбавляли вільного пересування та спілкування з родиною, відібравши Ваші документи;

- Вам пообіцяли добре оплачувану роботу (за кордоном чи в Україні), а потім не заплатили обіцяних грошей;

- Вас примушували відробляти неіснуючі борги;

- Вас втягнули у злочинну діяльність шляхом примусу, шантажу або насильства

- ВИ  Є  ПОСТРАЖДАЛИМИ  ВІД  ТОРГІВЛІ  ЛЮДЬМИ! 

Телефонуйте за номерами:

- Національної «гарячої лінії» з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-500-501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) та 527 (безкоштовно для абонентів Київстар, Vodafone, Life);

- Управління соціального захисту населення Великомихайлівської районної державної адміністрації (04859)2-12-30;

- Великомихайлівського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (04859)2-11-12.

ТЕПЕР ДЕРЖАВА ЗАХИЩАТИМЕ ВАШІ ПРАВА ТА ІНТЕРЕСИ!

Ви маєте ПРАВО на:

  • отримання статусу постраждалого від торгівлі людьми;
  • допомогу у відновленні документів;
  • безкоштовне медичне обстеження та лікування;
  • отримання соціальних послуг, правової та психологічної підтримки;
  • сприяння у працевлаштуванні.

С. Буковська,                                                          

педагог із соціальної роботи Великомихайлівського РЦСССДМ