15.01.2018

Аналіз діяльності Великомихайлівського РЦСССДМ за 2017 рік

Згідно з перспективним планом роботи Великомихайліського РЦСССДМ на 2017 рік, мета та головні завдання полягали у виконанні комплексних соціальних програм стосовно дітей, молоді різних категорій сімей, підвищення ефективності роботи та вдосконалення її змісту при забезпеченні  діяльності спеціалізованих формувань РЦСССДМ.

 

Організація соціальної роботи за єдиними соціальними програмами згідно з визначеними напрямками

1. В рамках  спеціалізованої  служби соціальної підтримки сімей    у 2017 році  надійшла інформація  (повідомлення,  виявлені центром, або самостійно звернулися та інше) про 163 сім′ї, в якій виховуються 421 дитина. В цих сім′ях здійснено оцінку потреб, в ході якої було встановлено, що  дані сім′ї перебувають у складних життєвих обставинах.   146 сімей охоплені соціальними послугами, 17 сімей перебували під соціальним супроводом. Цим сім′ям було надано 883 соціальних послуги: 226 інформаційних, 143 соціально-медичні, 91соціально-економічну, 178 соціально-педагогічних, 164 психологічних та   81 юридичну.

  За результатами проведеної роботи  64 сім’ям - задоволено клопотання, щодо отримання допомоги у лікуванні, у 17 сім’ях - попереджено соціальне сирітство, у 69 сім’ях вирішено соціально-побутові проблеми, у  96 сім′ях - покращено умови проживання, 67 сім’ям - надано допомогу у оформлені документів для отримання статусу багатодітної (31) та статусу малозабезпеченої сім’ї (36), 98 сімей- направлено до закладів охорони здоров’я (64) та системи соціального захисту (34), знято із соціально супроводу 14 сімей з позитивним результатом (у 4 - подолано СЖО, у 10 – мінімалізовано СЖО).  Знято з обліку у звітному періоді 106 сімей, в них -289 дітей.

  За станом на 01.01. 2018 року  на обліку центру  перебуває 57  сімей (в них 132 дитини), які опинились у складних життєвих обставинах, із них: з проблем інвалідності батьків або дітей - 2 сім'ї (в них 3 дітей), наркотичної та алкогольної залежностей одного/декількох членів сім’ї – 27 (в них – 66 дітей), сирітства -2 сім′ї (в них - 5 дітей), зневажливе ставлення і складні стосунки в сім’ї – 20 (в них – 46 дитина), безробіття -6 (в них 12 дітей).

Крім того, з метою забезпечення впровадження патронату над дитиною та належної фахової підготовки осіб, які виявили бажання бути патронатними вихователями за програмою «Партнерство «Кожній дитині», педагогами та фахівцями із соціальної роботи проводилась інформаційна кампанія щодо пошуку кандидатів у патронатні вихователі:

- у квітні до районної газети «Єдність» направлена стаття «Сімейний патронат допоможе зберегти родину для дитини», а також цю статтю завантажено на сторінку веб-сайту нашого центру;

- у липні на базі Великомихайлівської об’єднаної територіальної громади проведено роз’яснювальну бесіду зі старостами сільських рад щодо пошуку кандидатів у патронатні вихователі;

- у серпні – проведено зустріч з сім’ями на території Новоборисівської сільської ради з питань патронату;

- у вересні поточного року, з метою популяризації нової форми сімейного виховання – послуги патронату над дитиною в Україні, розміщений відеоролик на інтернет-сторінці районної газети «Єдність», який періодично транслює відповідну соціальну рекламу;

- у жовтні 2017 року в приміщенні районної бібліотеки педагогами із соціальної роботи проведена бесіда на тему: «Патронатний вихователь – хто він?».

Робота з розвитку сімейних форм виховання є одним з пріоритетних напрямків діяльності центру -  педагогами та фахівцями із соціальної роботи центру забезпечується проведення інформаційних кампаній, раннє виявлення сімей та дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, охоплення соціальним супроводом та надання їм соціальних послуг, проведення профілактики сирітства тощо.

  Станом на 01.01.2018 року в районі функціонують 11 прийомних сімей, в яких виховуються 23 дитини – сироти та  дитини, позбавлені батьківського піклування. Всі сім’ї охоплені соціальним супроводом. Соціальне супроводження здійснюється через відвідування сім'ї та проведення роботи з прийомною дитиною та прийомними батьками,  іншими особами (членами сім'ї), які спільно проживають з прийомними батьками,  шляхом надання комплексу  правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, спрямованих на створення належних умов функціонування прийомної сім'ї. 04.10.2017 року центром, спільно зі службою у справах дітей проведено засідання круглого столу з прийомними сім’ями, під час якого розглядались актуальні питання щодо розвитку, виховання та догляду за дітьми. 15.12.17 було проведено навчання для сім'ї кандидатів у прийомні батьки.

2. В  рамках діяльності спеціалізованого формування «МКП соціальної роботи» протягом 2017 року індивідуальною та груповою роботою було охоплено 774 особи,  з яких 483 – діти, 291 -  повнолітні особи. 363 особам (з яких 258 – діти) було надано 710 індивідуальних соціальних послуг: 280  інформаційних, 189  соціально-педагогічних, 95 психологічних, 142  соціально-медичні,  2 соціально-економічні та 2 юридичні. 

В звітному періоді було проведено 51 груповий захід: 21 бесіду, 5 круглих столів, 9 лекцій, показано 15 відеолекцій, 1 годину спілкування з питань щодо запобігання всіх видів насильства (в т.ч. насильству в сім'ї), торгівлі людьми,  а також формування навичок ефективного вирішення конфліктів, управління гнівом, толерантності  мислення (в т.ч. етнічної), поваги до себе та інших, національної свідомості та патріотизму, засад відповідального батьківства, пропаганди здорового способу життя й підвищення рівня педагогічної культури батьків, попередження дитячих суїцидів та  травматизму, профілактики негативних явищ вживання ПАР, соціально небезпечних хвороб (в т.ч. ВІЛ-інфекції/СНІДу), ранніх статевих відносин та підготовки молоді до сімейного життя тощо.    До проведення групових заходів було залучено 6 спеціалістів із інших установ – соціальних партнерів (Центральна районна бібліотечна система,  Великомихайлівський РВ з питань пробації, загальноосвітній навчальний заклад, служба у справах дітей Великомихайлівської районної державної адміністрації, Великомихайлівське бюро правової допомоги). Спільно з соціальними партнерами було проведено 16 групових заходів. Всього груповою роботою було охоплено 758 осіб (483 дитини, 291 повнолітню особу). Групові заходи було проведено в 20 установах, з яких 12 є загальноосвітніми навчальними закладами, 4 – сільськими радами.

З метою пропаганди переваг ведення здорового способу життя,  профілактики негативних явищ вживання психоактивних речовин, поширення соціально небезпечних хвороб (туберкульозу, ЗПСШ (в т.ч. ВІЛ-інфекції/СНІДу)), формування відповідального батьківства, в березні-квітні було проведено просвітницьку акцію серед учнівської молоді «Твоє життя – твій вибір» (до Всесвітнього Дня здоров'я – 7 квітня), в вересні -  в смт. Велика Михайлівка  вуличну акцію  «Почуйте та зрозумійте своїх дітей!».

Також з метою привернення уваги батьків до проблеми дитячого суїциду в районній газеті «Єдність» від 06.10.2017 року №78-79 (10245-46) була надрукована стаття «Життя дитини – найвища цінність», також дану статтю наприкінці вересня було розміщено на сторінці РЦСССДМ веб-сайту Великомихайлівської райдержадміністрації. Крім того, соціальними партнерами (Великомихайлівська ЦБС) в районній газеті «Єдність» від 09.06.2017 року №44-45 (10211-12) стосовно проведеного  заходу була надрукована стаття «Куріння чи здоров'я – вибір за вами»

3.  В рамках діяльності спеціалізованого формування «Консультаційний пункт ЦСССДМ у жіночій консультації та пологовому відділенні Великомихайлівської ЦРЛ» протягом 2017 року індивідуальною роботою було охоплено 162 особи: 11– у віці до 18 років, 141 – у віці 18-35 років та 10 – 36 років і старші. З даних осіб  152 є вагітними жінками та жінками з новонародженою дитиною,  5 – членами їхніх сімей, 5 – жінками з дітьми у віці від 1 до 3 років. Цим особам було надано 508 індивідуальних соціальних послуг:  352  інформаційні, 32  соціально-педагогічні, 10 психологічних, 70 соціально-медичних, 13 соціально-економічних та 31 юридичну.

Також з жінками було проведено 11 групових (масових) заходів (4 бесіди, 3 лекції та 4 відеолекції),  мета яких – формування усвідомленого материнства та навичок догляду за дитиною, підвищення рівня педагогічної культури жінок, запобігання   насильству в сім'ї,  торгівлі людьми,  пропаганда здорового способу життя, профілактика абортів, соціально-небезпечних хвороб (в т.ч. ВІЛ/СНІДУ) та збереження репродуктивного здоров'я жінок. В проведених заходах взяли участь 140 жінок.

Повідомлення  з КУ «Великомихайлівська ЦРЛ»  щодо жінок, які мали намір відмовитися від новонародженої дитини, до Центру у звітному періоді  не надходили.

На протязі звітного періоду 2017 року фахівцями із соціальної роботи:

- проведено 142 вибіркових перевірки цільового використання державної допомоги при народженні;

- з метою виявлення (на ранньому етапі) сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, було проведено оцінку потреб у соціальних послугах 79 сімей вагітних жінок та жінок з новонародженою дитиною. Під соціальним супроводом перебувають (-ли) 7 жінок (в т.ч. 2 – не досягли повноліття).

В тому числі в   рамках діяльності даного спецформування здійснювалась соціальна робота:

- з членами 5-х сімей, в яких новонароджені  діти  були влаштовані до будинку дитини (спрямована на збереження родинних стосунків між дитиною та матір'ю (сім'єю));

- з членами 3-х сімей, в яких діти у віці від 6 місяців до 3-х років були влаштовані до будинку дитини за заявою матері (спрямована на збереження родинних стосунків між дитиною та матір'ю (сім'єю)

- з  членами 2 сімей, в яких діти були реінтегровані в сімейне оточення.

  Створено та постійно оновлюється банк даних вагітних жінок, породіль, які потребують соціальних послуг (139 жінок), а також банк даних вагітних жінок і  породіль, які не досягли повноліття та потребують соціальної допомоги (11 жінок),  банк даних вагітних жінок та жінок з новонародженими дітьми,  які є багатодітними матерями та з якими здійснювалась соціальна робота (30 жінок).

З метою підвищення батьківського потенціалу на сторінці центру веб-сайту Великомихайлівської райдержадміністрації 11 травня було розміщено інформацію «Для вас, батьки».

   4. Соціальна робота з людьми, що живуть з ВІЛ.

Протягом зазначеного періоду 9 ВІЛ+жінкам (з яких 3- ВІЛ-інфіковані вагітні жінки,  1- ВІЛ-інфікована жінка з новонародженою дитиною)  було надано  71  індивідуальну соціальну послугу: 31  інформаційну, 8 соціально-педагогічних, 3 психологічні, 20 соціально-медичних, 2 соціально-економічні та 7 юридичних.

  5. Соціальна робота з дітьми та молоддю, які перебувають у конфлікті з законом. 

5.1. Соціальна робота з неповнолітніми, які перебувають на обліку в ЮПСП Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області

У звітному періоді соціальна робота проводилась з 2 дітьми (дівчинкою та хлопчиком у віці 15-17 років), які перебували на обліку  в Великомихайлівському відділенні поліції Роздільнянського відділу поліції ГУНП  України за вчинення кримінального правопорушення. Сім'ї цих неповнолітніх перебували під соціальним супроводом, соціальна робота  спрямовувалась на профілактику рецидиву правопорушень, раннього соціального сирітства, формування свідомого та поважливого ставлення до соціально позитивного способу життя та активної позиції щодо зміни моделі поведінки дітей. За час соціальної роботи дітям та членам їхніх сімей було надано 125 індивідуальних соціальних послуг: 48 інформаційних, 40 соціально-педагогічних, 4 психологічних, 29  соціально-медичних, 1 соціально-економічну та 3 юридичних. За станом на 18.12.2017 року цих неповнолітніх було знято з відповідного обліку в ЮПСП Великомихайлівського ВП відповідно до Закону України «Про амністію у 2016 році». 

5.2. Соціальна робота з дітьми, які перебувають на внутрішкільному обліку в загальноосвітніх навчальних закладах району

Протягом 2017 року педагогами та фахівцями із соціальної роботи центру соціальна робота проводилась з 6-ма дітьми (4 хлопчиками та 2 дівчинками), які знаходяться на внутрішкільному обліку в загальноосвітніх навчальних закладах району. Робота з сім'ями, в яких виховуються діти цієї категорії,  також спрямовується на запобігання правопорушень, формування свідомого та поважливого ставлення до соціально позитивного способу життя та активної позиції щодо зміни дитячої поведінки. Всього цим дітям та членам їхніх сімей в зазначеному періоді було надано 89 індивідуальних соціальних послуг: 32 інформаційні, 22 соціально-педагогічні, 14 психологічних,  15 соціально-медичних, 3 соціально-економічних та 3 юридичних.

5.3. Соціальна робота з дітьми та молодими особами, які засуджені до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі

5.3.1. Соціальна робота з дітьми, які перебувають на обліку в Великомихайлівському РВ з питань пробації Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції

За даними Великомихайлівського районного відділу з питань пробації  Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції в 2017 році на обліку перебували 2 неповнолітніх – ті ж самі, що перебувають  на обліку в ЮПСП Великомихайлівського відділення поліції. Причому за інформацією  районного відділу з питань пробації за станом на 18 грудня цих неповнолітніх також було знято з обліку в відділі з питань пробації згідно Закону України «Про амністію у 2016 році». 

5.3.2. З молодими особами, засудженими до покарань не пов'язаних з позбавленням волі

Протягом звітного періоду соціальна робота проводилась з 36 особами (2 жінки та 34 чоловіка) у віці 18-35 років, які перебувають  на обліку в Великомихайлівському   РВ з питань пробації як такі, що засуджені до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі. Соціальна робота з даною категорією осіб спрямовувалась на запобігання рецидиву злочинів, формування свідомого та поважливого ставлення до соціально позитивного способу життя та  активної позиції щодо зміни їхньої поведінки, - за цей час їм було надано 173 індивідуальних соціальних послуги: 83 інформаційні, 18 соціально-педагогічних, 12 психологічних, 51 соціально-медичну,  1 соціально-економічну та 8 юридичних. 

5.3.3. Спільні заходи РЦСССДМ та РВ з питань пробації  з дітьми та  молоддю, які перебувають у конфлікті з законом 

В рамках співпраці  Великомихайлівського РЦСССДМ та Великомихайлівського районного відділу з питань  пробації з молодими особами, які перебувають на обліку в відділі з питань пробації та засудженні до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, в звітному періоді було проведено 9 спільних заходів:  3 круглих стола з тем: «Домашнє насильство – порушення прав людини», «Батьки та діти – мистецтво діалогу», «Толерантність – шлях до миру та згоди»; 2 бесіди з тем: «Конфлікти та шляхи їх подолання», «Невирішуваних ситуацій не буває»; 2 відеолекції з тем:  «Життя на продаж», «Вся правда об алкоголе» та 2 лекції з тем: «Наслідки вживання ПАР», «Захисти себе від СНІДу». Мета проведених заходів -  профілактика насильства в сім'ї, суїцидів, негативних явищ вживання психоактивних речовин, поширення соціально-небезпечних хвороб (в т.ч. ВІЛ/СНІДу), запобігання торгівлі людьми, формування навичок ефективного вирішення конфліктів, управління гнівом, толерантності  мислення, поваги до себе та інших, засад відповідального батьківства. Участь у цих заходах взяли 88 осіб. З метою інформування громадськості щодо діяльності центру за даним напрямом роботи на офіційній сторінці центру веб-сайту районної державної адміністрації 5 травня  було розміщено інформацію «Торгівля людьми – це може трапитись з кожним». Також соціальними партнерами (РВ з питань пробації) в районній газеті «Єдність» від 02.06.2017 року №42-43 (10209-10), від 08.12.2017 року №96-97 (10263-64) стосовно проведених спільних заходів були надруковані статті «Наслідки вживання ПАР», «Захисти себе від СНІДу».

5.4. З особами, звільненими з місць позбавлення волі

У 2017 році соціальна робота проводилась з 1 чоловіком зазначеної категорії (у віці 18-35 років), шляхом надання соціальних послуг, без взяття під соціальний супровід. За цей час йому було надано 7 індивідуальних соціальних послуг: 5 інформаційних, 1 соціально-медичну та 1 юридичну. Соціальна робота спрямовувалась на вирішення побутових проблем, працевлаштування, формування відповідального батьківства та запобігання рецидиву правопорушень.