12.05.2017

Для Вас батьки

Наші діти… Ми чекаємо їх появи на світ, як дива. Вони – наша радість, наша надія, сенс нашого життя. Ми бачимо їх талановитими, розумними, великими артистами, успішними бізнесменами, видатними вченими. Ми вкладаємо в них душу, хочемо, як краще, а виходить… і тоді постають вічні питання: «Чому?», «Хто винен?» і «Що робити?»

Упродовж тисячоліть люди шукають відповіді на ці запитання; в процесі таких пошуків народилась наука педагогіка. Вчені-педагоги створили і продовжують створювати численні системи виховання, але знову і знову в родинах виникають проблеми з дітьми, складно вибудовуються сімейні стосунки, ростуть «важкі» підлітки, діти потрапляють у біду: правопорушення, алкоголізм, наркоманія... Саме тому,  виховуючи свою єдину і неповторну дитину, потрібно все ж таки дослухатися до порад психологів та педагогів, тож пропонуємо 10 важливих кроків, аби стати кращими батьками, розроблених  Фондом "Нічиї діти" (Польща),  на основі NSPCC публікації "Як стати кращими батьками" (Лондон):

  1. Любов є найважливішою потребою усіх дітей і однією з основних передумов позитивної поведінки дитини. Батьківська любов допомагає дитині формувати впевненість у собі, викликає почуття власної гідності.
  2. Прислуховуйтесь до того, що говорить Ваша дитина. Цікавтеся тим, що вона робить і відчуває.
  3. Всі взаємостосунки, в тому числі й ті, що будуються на любові й довірі, потребують певних обмежень. Батьки самі мають визначити ці обмеження для дитини. Пам’ятайте, що порушення дитиною будь-яких обмежень є для неї природним процесом пізнання, і не варто це розцінювати як прояв неслухняності. Дитина почувається більш безпечно, коли батьки також дотримуються визначених ними обмежень.
  4. Сміх допомагає розрядити напружену ситуацію. Часом батьки бувають занадто серйозними. Це заважає їм сповна відчути радість батьківства. Вмійте побачити веселі моменти й дозволяйте собі сміх при кожній нагоді.
  5. Намагайтесь побачити світ очима Вашої дитини і зрозуміти її почуття. Пригадайте, як Ви почувалися, коли були дитиною, і яким незрозумілим здавався Вам світ дорослих, коли в Вами чинили несправедливо.
  6. Хваліть і заохочуйте дитину. Сподівайтеся, що дитина поводитиметься добре, й заохочуйте докладати зусиль для цього. Хваліть її за хорошу поведінку.
  7. Поважайте свою дитину так, як поважали б дорослого. Дозвольте дитині брати участь у прийнятті рішень, особливо тих, що стосуються її. Прислухайтеся до думки дитини. Якщо Ви змушені сказати дитині щось неприємне, подумайте, яким чином Ви сказали б це дорослому. Вибачайтеся, якщо вчинили неправильно по відношенню до дитини.
  8. Плануйте розпорядок дня дитини. Маленька дитина почуватиметься більш безпечно, якщо дотримуватиметься чіткого розпорядку дня.
  9. У кожній сім’ї є свої правила. Будьте послідовними в їх дотриманні і намагайтеся виявляти певну гнучкість щодо дотримання цих правил маленькою дитиною. Дитина  може бути введена в оману, якщо одного дня правило виконується, а іншого – відміняється.
  10. Не забувайте про власні потреби! Коли батьківство починає надто нагадувати важку працю, і Ви відчуваєте, що Вам бракує терпіння, приділіть трохи часу лише  собі. Робіть те, що приносить Вам задоволення. Якщо Ви розумієте, що втрачаєте контроль над собою і можете накричати на дитину, образити, принизити чи вдарити її, залиште дитину на кілька хвилин, порахуйте до десяти і заспокойтеся.