10.12.2018

ЛЯКАТИСЬ НЕ ПОТРІБНО, ПОТРІБНО ЗНАТИ! (до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом, Дня солідарності з ВІЛ-позитивними та хворими на СНІД, 1 грудня)

ВІЛ-інфекція являється однією з найпоширеніших та  найнебезпечніших  хвороб в світі. Це смертельна хвороба, яка дуже легко передається і, якщо не звертати на неї уваги, може стати національною, а згодом і світовою катастрофою. Це захворювання, через яке щорічно гине чимала частина населення нашої планети.

ВІЛ - це скорочена назва вірусу імунодефіциту людини. Цей вірус викликає повільно прогресуюче захворювання - ВІЛ-інфекцію, кінцева стадія якої, відома як синдром набутого імунодефіциту (СНІД). Завдяки сучасній медицині ВІЛ-інфекція переведена в розряд хронічних захворювань. Людина, що проходить відповідне лікування і виконує рекомендації лікаря, здатна жити повноцінним життям: у неї ВІЛ-інфекція не прогресує і не переходить в стадію  СНІД. Лікування ВІЛ-інфекції сучасним методом, таким як високоактивна антиретровірусна терапія, дозволяє знизити кількість вірусу і ймовірність його передачі до нуля. У людини, яка живе з ВІЛ-інфекцією і яка не проходить лікування, з часом імунна система втрачає можливість захищати організм від інфекцій і вірусних захворювань. Крім того, збільшується ризик передачі ВІЛ  іншим людям.

Людина протягом багатьох років життя може не знати, що вона інфікована. Однак, без лікування ВІЛ імунна система перестає працювати належним чином, і розвиваються небезпечні супутні захворювання, які можуть призвести до смерті. Тому дуже важливо виявити ВІЛ своєчасно і почати лікування вірусу до того, як завдано серйозної шкоди роботі імунної системи. Сьогодні тест на ВІЛ можна зробити майже у кожному закладі охорони здоров'я. В нашому, Великомихайлівському районі, в КУ «Великомихайлівська центральна районна лікарня» відкрито кабінет «Довіра» (тел. 4-01-77), в якому тест на ВІЛ можна пройти анонімно, безкоштовно.

Існує кілька шляхів передачі ВІЛ:

1. Вірус може потрапити до людини при контакті «кров-кров». Це відбувається у випадках:

- коли  використовують нестерильні медичні інструменти, такі як скальпелі або шприци,

- при переливанні неперевіреної донорської крові,

- при використанні нестерильних немедичних інструментів (наприклад, при нанесенні татуювань або проведенні косметичних процедур),

- найчастіше зараження відбувається через спільне користування голками, шприцами та іншим обладнанням при вживанні ін'єкційних наркотиків.

2. ВІЛ передається при незахищеному статевому контакті. Вірус проникає в організм через слизову, коли є запалення, мікротравми шкіри, геніталій або ануса. Через здорову, неушкоджену шкіру вірус проникнути не може.

3. ВІЛ може передатися від матері дитині як у внутрішньоутробному періоді (через дефекти плацентарного бар'єру), так і під час пологів, при контакті дитини з кров'ю матері (вертикальна передача) або в період грудного вигодовування. Однак в разі профілактики та належного лікування ВІЛ у матері, ризик передачі ВІЛ дитині зводиться до нуля. В даний час в деяких країнах світу (Таїланд, Вірменія, Куба та ін.) немає новонароджених дітей з ВІЛ-інфекцією.

Слід пам'ятати про те, що ВІЛ-позитивна людина, яка проходить ефективну терапію, безпечна, і ризик передачі ВІЛ-інфекції іншій людині дорівнює нулю.

1 грудня людство відзначає як Всесвітній день толерантного ставлення до людей хворих на ВІЛ/СНІД. Це ще один привід задуматися про швидкоплинність життя і про важливість кожного її моменту. Це час редагувати свій світогляд, змінювати звичний спосіб життя і відкривати нові сторони відомого. Це можливість задуматися над поняттям толерантності і шанс навчитися сприймати людей, яких сторониться суспільство…

С.Д. Буковська,

педагог із соціальної роботи Великомихайлівського РЦСССДМ