16.01.2019

Інформація щодо діяльності Великомихайлівського РЦСССДМ за 2018 рік

Згідно з перспективним планом роботи Великомихайліського РЦСССДМ на 2018 рік, мета та головні завдання полягали у виконанні комплексних соціальних програм стосовно дітей, молоді різних категорій сімей, підвищення ефективності роботи та вдосконалення її змісту при забезпеченні  діяльності спеціалізованих формувань РЦСССДМ.

Організація соціальної роботи за єдиними соціальними програмами згідно з визначеними напрямками

1. В рамках  спеціалізованої  служби соціальної підтримки сімей  за  2018 рік  надійшла інформація  (повідомлення,  виявлені центром, або самостійно звернулися та інше) про 158 сімей, в яких виховуються 412 дітей. В данних сім′ях здійснено оцінки потреб, в ході яких було встановлено, що ці сім′ї перебувають у складних життєвих обставинах. 150 сімей охоплені соціальними послугами, 8 сімей перебували під соціальним супроводом. Цим сім′ям було надано 715 соціальних послуг: 286 інформаційних, 101 соціально-медичних, 97 соціально-економічних, 92 соціально-педагогічних, 108 психологічних та   31 юридичних.

 За результатами проведеної роботи  49 сім’ям - задоволено клопотання, щодо отримання допомоги у лікуванні, у 8 сім’ях - попереджено соціальне сирітство, у 51 сім’ї вирішено соціально-побутові проблеми, у  27 сім′ях - покращено умови проживання, 49 сім’ям - надано допомогу у оформлені документів для отримання статусу багатодітної (22) та статусу малозабезпеченої сім’ї (27), 57 сімей - направлено до закладів охорони здоров’я (38) та системи соціального захисту (36), Знято із соціально супроводу 5 сімей з позитивним результатом.  Знято з обліку у звітному періоді 119 сімей, в них -299 дітей.

 Станом на 01.01.2019 року  на обліку центру  перебуває 39 сімей (в них 113 дітей), які опинились у складних життєвих обставинах, із них: з проблем інвалідності батьків або дітей – 1 сім'я (в них 2 дітей), наркотичної та алкогольної залежностей одного/декількох членів сім’ї –  18 (в них – 59 дітей), сирітства -2 сім′ї (в них - 5 дітей), зневажливе ставлення і складні стосунки в сім’ї – 17 (в них – 44 дітей), безробіття - 1 (в них 3 дітей).

319 сімей отримали соціальні послуги, із них: одинока матір (батько) – 54; постраждалі від збройних конфліктів та тимчасової окупації – 7; сім'ї, в яких є ризик соціального сирітства - 8; сім'ї, члени яких перебувають / перебували у конфлікті з законом - 37; сім’ї, в яких торкнулася проблема ВІЛ – 9; сім'ї, де є алко/наркозалежні члени родини – 61; сім'ї, де один чи кілька членів мають інвалідність – 7; сім'ї опікунів / піклувальників – 10; прийомні сім’ї -10; ДБСТ-1; особи з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 6; сім'ї, яким призначена державна допомога при народженні дитини – 93; особи похилого віку – 16.

Робота з розвитку сімейних форм виховання є одним з пріоритетних напрямків діяльності центру -  педагогами та фахівцями із соціальної роботи центру забезпечується проведення інформаційних кампаній, раннє виявлення сімей та дітей, які опинились в складних життєвих обставинах, охоплення соціальним супроводом та надання їм соціальних послуг, проведення профілактики сирітства тощо.

 Станом на 01.01.2019 року в районі функціонують 10 прийомних сімей, в яких виховується 21 дитина – сирота та  дитина, позбавлена батьківського піклування. 01.10.2018 року на базі прийомної сім’ї Дзиговської-Доментія створений ДБСТ, в якому виховуються 5 дітей.  Дві прийомні сім’ї бажають поповнити свої родини ще на 2-3 дитини. Всі сім’ї охоплені соціальним супроводом в ході якого проводиться робота спрямована на забезпечення належних умов функціонування прийомних сімей, ДБСТ, зокрема надання соціальних послуг.

У вересні .2018 року центром, спільно зі службою у справах дітей проведено засідання круглого столу з прийомними сім’ями на тему: «Ті, що народили серцем», під час якого розглядались актуальні питання щодо навчання, розвитку, виховання та догляду за дітьми. 

Крім того, з метою забезпечення впровадження патронату над дитиною та належної фахової підготовки осіб, які виявили бажання бути патронатними вихователями за програмою «Партнерство «Кожній дитині», педагогами та фахівцями із соціальної роботи проводилась інформаційна кампанія щодо пошуку кандидатів у патронатні вихователі. На базі  загальноосвітніх навчальних закладів, сільських та селищних  рад, центральної районної бібліотеки та у приміщені районного центру СССДМ  проводились  бесіди  з сім’ями, щодо впровадження нової форми влаштування дітей у патронатні сім’ї на теми «Сімейний патронат над дітьми», «Сімейний патронат – зберігаємо сім’ю для дитини», «Патронатний вихователь» та інше. На веб-сайті центру розміщена стаття «Сімейний патронат».

2. В  рамках діяльності спеціалізованого формування «МКП соціальної роботи» протягом звітного періоду індивідуальною та груповою роботою було охоплено 656 осіб,  проведено 50 групових заходів, охоплено 42 населених пункти.

344 особам (з яких 261 – діти, 83- повнолітні особи) було надано 643 індивідуальних соціальних послуги: 240  інформаційних, 186  соціально-педагогічних, 74 психологічні, 139 соціально-медичних та 4 юридичні.

Групові заходи було проведено в 17 установах, з яких 9 є загальноосвітніми навчальними закладами, 3 – сільськими радами. Цими заходами було охоплено 626 осіб, з яких 511 є дітьми, а 115- повнолітніми особами. В звітному періоді було проведено 32 бесіди, 6 круглих столів,  прочитано  7 лекцій, показано 5 відеолекцій з питань щодо запобігання всіх видів насильства (в т.ч. насильству в сім'ї), торгівлі людьми,  а також формування навичок ефективного вирішення конфліктів, управління гнівом, толерантності  мислення (в т.ч. етнічної), поваги до себе та інших, національної свідомості та патріотизму, засад відповідального батьківства, пропаганди здорового способу життя й підвищення рівня педагогічної культури батьків, попередження дитячих суїцидів та  травматизму, профілактики негативних явищ вживання ПАР, соціально небезпечних хвороб (в т.ч. ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу), ранніх статевих відносин та підготовки молоді до сімейного життя тощо.  До проведення групових заходів було залучено 5 штатних працівників та 4 спеціаліста із інших установ – соціальних партнерів (Великомихайлівський РВ філії ДУ «Центр пробації», відділ «Великомихайлівське бюро правової допомоги», служба у справах дітей Великомихайлівської райдержадміністрації, Великомихайлівська центральна районна бібліотека). Спільно з соціальними партнерами було проведено 10 групових заходів.

З метою пропаганди переваг здорового способу життя,  профілактики негативних явищ вживання психоактивних речовин, поширення соціально небезпечних хвороб (туберкульозу, ЗПСШ (в т.ч. ВІЛ-інфекції/СНІДу)), а також  привернення уваги громадськості до проблем, пов'язаних з формуванням у молоді навичок ведення здорового способу життя, в березні  проводилась просвітницька акція серед учнівської молоді «Подбай про себе!» (до Всесвітнього дня боротьби із захворюванням на туберкульоз – 24 березня), в квітні в смт. Велика Михайлівка  була проведена вулична акція  «Цінуй можливість вибору»  (до Всесвітнього дня здоров'я 7 квітня). 

 

В ході соціальної роботи в рамках МКП серед населення  було розповсюджено 732 прим. інформаційно-просвітницьких матеріалів: 83  буклети, 641 листівку,  4 плаката та 4 брошури.

З метою інформування щодо діяльності центру з профілактики негативних явищ (поширення соціально небезпечних хвороб)  на  сторінці веб-сайту центру 2 квітня  було розміщено інформацію «Подбай про себе! Туберкульоз – це треба знати!», 10 грудня  - «Лякатись не потрібно, потрібно знати! (до Всесвітнього Дня боротьби зі СНІДом, Дня солідарності з ВІЛ-позитивними та хворими на СНІД, 1 грудня)». З метою привернення уваги  громадськості до актуальності проблеми торгівлі людьми,  на сторінці веб-сайту центру 27  липня були завантажені відеоролики «Трудова експлуатація» та «Дитяче жебракування», 30 липня за сприянням центру ці відеоролики були завантажені на сайті Великомихайлівської районної державної адміністрації, крім того, до редакції районної газети «Єдність» 8 жовтня було надано матеріали для статті «18 жовтня – Європейський день боротьби з торгівлею людьми», 18 жовтня дані матеріали  були завантажені  на сторінці веб-сайту центру.  Також соціальними партнерами (Великомихайлівська центральна бібліотечна система) в районній газеті «Єдність» від 27.04.2018 року №33-34 (10303-04) стосовно проведеного спільного заходу була надрукована стаття «Молодь обирає життя». На веб-сайтах Великомихайлівської центральної районної бібліотеки та  Великомихайлівської районної дитячої бібліотеки була розміщена інформація щодо проведених заходів – «Молодь обирає життя» (19 квітня) та  «31 травня – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням» (29 травня).

3.  В рамках діяльності спеціалізованого формування «Консультаційний пункт ЦСССДМ у жіночій консультації та пологовому відділенні Великомихайлівської ЦРЛ» протягом 2018 року індивідуальною роботою було охоплено 154 особи: 7 – у віці до 18 років, 134 – у віці 18-35 років та 13 – 36 років і старші. З даних осіб  140 є вагітними жінками та жінками з новонародженою дитиною,  12 – членами їхніх сімей, 2 – жінками з дітьми у віці від 1 до 3 років. Цим особам було надано 521 індивідуальну соціальну послугу:  320  інформаційних, 33  соціально-педагогічні, 18 психологічних, 95 соціально-медичних, 17 соціально-економічних та 38 юридичних.

 Також з жінками було проведено 11 групових (масових) заходів (4 бесіди, 4лекції та  3відеолекції),  мета яких – формування засад відповідального материнства, профілактика  насильства в сім'ї, раннього соціального сирітства, поширення знань про правові основи захисту прав жінок, пропаганда здорового способу життя, профілактика абортів, поширення ВІЛ/СНІДу та збереження репродуктивного здоров'я жінок, запобігання торгівлі людьми, сприяння в соціальній реабілітації осіб з функціональними обмеженнями. В проведених заходах взяли участь 131 вагітна жінка.

Повідомлення  з КУ «Великомихайлівська ЦРЛ»  щодо жінок, які мали намір відмовитися від новонародженої дитини, до Центру у звітному періоді  не надходили.

Протягом 2018 року фахівцями із соціальної роботи:

- проведено 93 вибіркових перевірки цільового використання державної допомоги при народженні дитини;

-  з метою виявлення (на ранньому етапі) сімей, які опинилися в складних життєвих обставинах, було проведено оцінку потреб у соціальних послугах 70 сімей вагітних жінок та жінок з новонародженою дитиною.  Під соціальним супроводом фахівців центру перебували  8 жінок (в т.ч. 2 – не досягли повноліття).

В рамках діяльності даного спецформування здійснювалась соціальна робота з членами 5-х сімей, в яких новонароджені діти були влаштовані до будинку дитини (спрямована на збереження родинних стосунків між дитиною та матір'ю (сім'єю)). 

Створено та постійно оновлюється банк даних вагітних жінок, породіль, які потребують соціальних послуг (133 жінки), а також банк даних вагітних жінок і  породіль, які не досягли повноліття та потребують соціальної допомоги (7 жінок), банк даних вагітних жінок та жінок з новонародженими дітьми,  які є багатодітними матерями та з якими здійснювалась соціальна робота (39 жінок).

З метою профілактики раннього соціального сирітства, підвищення педагогічної культури батьків, пропаганди переваг ведення здорового способу життя, профілактики ХПСШ (в т.ч. ВІЛ-інфекції), тютюнопаління, наркоманії, алкоголізму тощо, спеціалістами Центру під час здійснення соціальної роботи серед вагітних жінок та жінок з новонародженою дитиною також розповсюджуються інформаційно-просвітницькі матеріали, - протягом звітного періоду було розповсюджено 358 примірників (під час проведення групової роботи):  46 буклетів, 305  листівок,  5 плакатів та 2 брошури.

Також з метою інформування громадськості щодо діяльності центру з соціальної підтримки тим сім'ям (особам), які її потребують, на сторінці веб-сайту центру 27 березня було розміщено інформацію «Спільними зусиллями».

4. Соціальна робота з людьми, що живуть з ВІЛ.

Протягом зазначеного періоду соціальна робота  проводилась з 9 особами  даної категорії у віці 18-35 років (з яких 8  - жінки, 1 – чоловік; з цих жінок 4 є вагітними жінками). Цим особам було надано 154 індивідуальних соціальних послуги: 60 інформаційних, 20 соціально-педагогічних, 5 психологічних, 43 соціально-медичні, 19 соціально-економічних та 7 юридичних.

 5. Соціальна робота з дітьми та молоддю, які перебувають у конфлікті з законом. 

5.1. Соціальна робота з неповнолітніми, які перебувають на обліку в ЮПСП Великомихайлівського ВП Роздільнянського ВП ГУНП в Одеській області

У звітному періоді соціальна робота проводилась з 2 дітьми, хлопчиком та дівчинкою у віці 15-17 років, які перебувають на обліку в Великомихайлівському відділенні поліції Роздільнянського відділу поліції ГУНП  в Одеській області за вчинення кримінальних правопорушень. Соціальна робота  з цими неповнолітніми (їхніми сім'ями) проводилась як шляхом взяття під соціальний супровід (1 неповнолітня дитина, дівчинка), так і лише шляхом надання соціальних послуг, без взяття під соціальний супровід (1 неповнолітня дитина, хлопчик),  спрямовувалась на запобігання повторних  правопорушень, продовження навчання, формування свідомого й поважливого ставлення до соціально позитивного способу життя та активної позиції щодо зміни моделі поведінки. За час соціальної роботи неповнолітнім та членам їхніх сімей було надано 182 індивідуальних соціальних послуги: 57 інформаційних, 46 соціально-педагогічних, 27 психологічних, 37 соціально-медичних, 7 соціально-економічних та 8 юридичних. Причому дітям було надано 110 послуг, членам їхніх сімей -72.

5.2. Соціальна робота з дітьми, які перебувають на внутрішкільному обліку в загальноосвітніх навчальних закладах району

Протягом 2018 року фахівцями та педагогами із соціальної роботи центру соціальна робота проводилась з 3-ма дітьми (2 хлопчиками та 1 дівчинкою) зазначеної категорії. Робота з сім'ями, в яких виховуються діти цієї категорії,  також спрямовувалась на запобігання правопорушень, формування свідомого та поважливого ставлення до соціально позитивного способу життя та активної позиції щодо зміни дитячої поведінки. Всього дітям та членам їхніх сімей на протязі січня-грудня 2018 року було надано 14 індивідуальних соціальних послуг: 3 інформаційні, 5 психологічних, 5 соціально-медичних та 1 юридичну.

 5.3. Соціальна робота з дітьми з негативною девіантною поведінкою

Протягом звітного періоду соціальна робота проводилась з 3-ма дітьми з негативною девіантною поведінкою (всі - хлопчики). Всього дітям та членам їхніх сімей в зазначеному періоді було надано 27 індивідуальних соціальних послуг: 9 інформаційних, 10 соціально-педагогічних, 4 психологічні, 3 соціально-медичні та 1 юридичну. Соціальна робота з сім'ями цих дітей спрямовувалась на зміну дитячої поведінки та формування свідомого, поважливого ставлення до соціально позитивного способу життя. 

5.4. Соціальна робота з дітьми та молодими особами, які засуджені до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі 

5.4.1. Соціальна робота з дітьми, які перебувають на обліку в Великомихайлівському РВ філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області

Соціальна робота проводилась з 2 дітьми, хлопчиками у віці 15-17 років, які перебувають на обліку в Великомихайлівському районному відділі філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області за вчинення кримінальних правопорушень. Соціальна робота  з цими неповнолітніми проводилась як шляхом взяття під соціальний супровід (1 неповнолітня дитина), так і лише шляхом надання соціальних послуг, без взяття під соціальний супровід (1 неповнолітня дитина),  спрямовувалась на запобігання повторних  правопорушень, продовження навчання, формування свідомого й поважливого ставлення до соціально позитивного способу життя та активної позиції щодо зміни моделі поведінки. За час соціальної роботи неповнолітнім  було надано 70 індивідуальних соціальних послуг:  20 інформаційних, 18 соціально-педагогічних, 16 психологічних,  9  соціально-медичних, 4 соціально-економічні та 3 юридичні.

5.4.2. З молодими особами, засудженими до покарань не пов'язаних з позбавленням волі

Протягом 2018 року соціальна робота проводилась з 35 особами (4 жінки та 31 чоловік) у віці 18-35 років, які перебувають  на обліку в Великомихайлівському   РВ філії ДУ «Центр пробації» як такі, що засуджені до покарань, не пов'язаних з позбавленням волі. Соціальна робота з даною категорією осіб спрямовувалась на запобігання рецидиву злочинів, формування свідомого та поважливого ставлення до соціально позитивного способу життя та  активної позиції щодо зміни їхньої поведінки, - за цей час їм було надано 148 індивідуальних соціальних послуг: 64 інформаційні, 6 соціально-педагогічних, 8 психологічних, 63 соціально-медичні, 1 соціально-економічну та 6 юридичних. 

5.4.3. Спільні заходи РЦСССДМ та РВ філії ДУ «Центр пробації» з дітьми та  молоддю, які перебувають у конфлікті з законом 

В рамках співпраці  Великомихайлівського РЦСССДМ та Великомихайлівського районного відділу філії ДУ «Центр пробації» з дітьми та молодими особами, які засудженні до покарань, не пов’язаних з позбавленням волі, на протязі 2018 року було проведено 7 спільних заходів:  1 бесіду з теми «Витоки та наслідки домашнього насильства»; 1 відеолекцію «Секреты манипуляции. Табак»;  3 лекції з тем: «Туберкульоз: міфи і реальність», «Торгівля людьми – актуальна проблема сучасності», «ВІЛ/СНІД: шляхи поширення, наслідки та профілактика»; 2 круглих стола з тем: «Вихід завжди є», «Як долати труднощі». Мета проведених заходів -  профілактика суїцидів, насильства в сім'ї, негативних явищ тютюнопаління, запобігання торгівлі людьми, поширенню соціально-небезпечних хвороб,  формування навичок ефективного вирішення конфліктів, управління гнівом, долання труднощів, толерантності  мислення, поваги до себе та інших, засад відповідального батьківства тощо. 1 з цих заходів було проведено спільно з начальником відділу «Великомихайлівське бюро правової допомоги». Участь у заходах взяли 72 особи у віці 18-35 років, 1 неповнолітня дитина.  

5.5. З особами, звільненими з місць позбавлення волі

Протягом 2018 року до центру надійшла інформація стосовно 1 особи зазначеної категорії (чоловіка у віці 18-35 років), але після відбуття покарання він за вказаною адресою не проживав,  по допомогу до центру не звернувся.