14.02.2019

Подаріть тепло дітям

Про те, що притулки та інтернати – не найкраще місце для виховання дітей, говорять давно. Та, поки що, крім прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, альтернатив у дитини, яка опинилася без батьківської опіки, не було. Проте в Україні вирішили запровадити таке новаторство, як патронатна родина. Нове воно лише для нас – цю практику давно впровадили у багатьох країнах Європи та в США. 
В Україні про це заговорили у благодійній організації «Партнерство кожній дитині". Кілька років тому вперше започаткували такий експеримент у Київській області.

 Існує принцип відбору патронатних сімей та їхня роль у житті дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах.

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та соціально-психологічна реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Патронатний вихователь – це людина, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду та виховання дитини, чиї батьки опинилися у скрутних життєвих обставинах. Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, у якій за згоди всіх її членів, повнолітня особа, яка пройшла спеціальне навчання, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

Дитина у такій сім’ї не повинна перебувати більше трьох місяців. Тобто, це може бути два місяці або три тижні, але не більше трьох місяців. Якщо за ці три місяці дитина не повертається у свою сім’ю, до біологічних батьків, за рішенням комісії із захисту прав дитини, цей термін може бути продовжений ще на три місяці. Тобто, крайній термін перебування дитини – шість місяців, але для цього потрібні серйозні підстави. І протягом цих півроку ведеться пошук або прийомної сім’ї, або усиновлювачів чи опікунів. Усе це залежить від життєвих обставин біологічної сім’ї такої дитини.

Одночасно під патронат (в одну патронатну сім’ю) влаштовуються виключно діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами або до влаштування під патронат проживали в одній родині. Це принципово, тільки так можна здійснювати індивідуальний догляд, який відповідає потребам дитини.

В житті бувають різні ситуації. Під патронат може потрапити навіть грудне немовля, якщо його мама потрапила у скрутне життєве становище, або раптова хвороба, або загострення хронічних захворювань і немає родичів на яких можна тимчасово покласти обов’язки догляду за дитиною, або залежність батьків від алкоголю чи наркотиків, то дитина, яка не отримує належного догляду і виховання, теж може бути поміщена у патронатну сім’ю.
Але якщо за цей період, наприклад мама, не виконує рекомендацій педагогів та фахівців із соціальної роботи центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, мама не йде на співпрацю, не змінюється, то тоді служба у справах дітей вирішує доцільність позбавлення батьківських прав та влаштування дитини у прийомну сім’ю. 

 Продовж багатьох років на центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді покладені такі завдання, як пошук кандидатів у батьки / батьки-вихователі для створення прийомних сімей, дитячих будинків сімейного типу. Різниця між створенням прийомної сім’ї та патронатної в тому, що, наприклад, прийомну сім’ю може створити одна особа, а от вимоги саме до патронату – має бути обов’язково подружжя.
Офіційна зарплата патронатного вихователя досягає до 8000 гривень. Розмір грошового забезпечення у період перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя становить на місяць п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб. У період між влаштуванням дітей – півтора прожиткових мінімуми. В тому числі, на кожну дитину, влаштовану у патронатну родину, буде надаватися соціальна допомога, вона залежить від віку дітей.
Вимоги до патронатних родин відрізняються від вимог до прийомних сімей.

Вихователь повинен мати відповідні житлові умови для соціально-психологічної реабілітації дитини, яку бере під свій патронат. Щодо вікових обмежень, то патронатним вихователем не може стати особа, якій менше 35 років. Для жінок вікове обмеження 35-60 років, для чоловіків – 35-65 років. Крім того, важливою умовою є те, що один із подружжя, саме той, хто буде виконувати обов’язки патронатного вихователя, має бути безробітним. Також претенденти повинні мати позитивний досвід виховання дітей.
Кандидати на патронатних вихователів проходять відповідне навчання на базі Одеського обласного центру соціальних служб для сімї, дітей та молоді. Тут важливо, щоб патронатні вихователі вміли пояснити дитині, що вона перебуває у чужій сім’ї тимчасово і що вона згодом має повернутися до біологічних батьків. У цьому і є та принципова різниця між прийомною і патронатною родиною. У прийомну сім’ю дитина може потрапити у будь-якому віці і перебувати там до свого повноліття. 
Перелік документів для подання на кандидата у патронатні вихователі та проведення співбесіди надаються при зустрічі з педагогами із соціальної роботи центру.
Ми зараз активно шукаємо кандидатів для створення патронатних родин у Великомихайлівському районі, адже у нас таких ще немає. Тому будемо раді, коли такі охочі знайдуться. Людям потрібно приходити у наш районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: смт. Велика Михайлівка, вул. Центральна. 123, каб. 46 (4-й поверх). Педагог із соціальної роботи ВРЦСССДМ                           З.Полякова