07.05.2018

Сімейний патронат

     Законом України від 26.01.2016 року № 936-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення соціального захисту дітей та підтримки сімей з дітьми” запроваджено нову форму тимчасового сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – сім’я патронатного вихователя.

      Патронат над дитиною – це професійна комплексна послуга, що передбачає тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, потребує захисту, у сім’ї патронатного вихователя, та одночасне надання фахівцями соціальної сфери інтенсивних підтримуючих послуг сім’ї дитини для відновлення її здорового функціонування.
      Метою патронату є забезпечення права кожної дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах, виховуватися у сприятливому та безпечному сімейному середовищі шляхом відновлення здатності батьків (осіб, які їх замінюють) опікуватися дитиною та виховувати її, а в разі неможливості – вчинення заходів щодо захисту дитини та прийняття рішень щодо її влаштування до постійної форми сімейного виховання, яка найбільше відповідає потребам дитини.

     Це дасть для дитини безпеку, догляд, виховання та реабілітацію її в умовах сім’ї, підтримане спілкування з рідними; а в разі неможливості повернення до біологічної родини – пошук для неї нової сім’ї.
Батьки дитини мають можливість усунути складні життєві обставини, вирішити наявні проблеми, отримати професійний соціальний супровід, що загалом сприятиме підвищенню батьківського потенціалу та воз’єднанню родини.
      Патронатний вихователь – особа, яка на професійній основі здійснює догляд, виховання і розвиток дитини/дітей, влаштованої/них в її сім’ю.
      До сім’ї патронатного вихователя можуть бути влаштовані діти, які потрапили в складні життєві обставини, а саме:

      – новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров`я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;
      – підкинуті, знайдені діти;

      – безпритульні діти;

      – діти з сімей, в яких існує загроза їхньому життю та здоров‘ю;

      – діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;

      – діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні;

      – діти, переміщені із тимчасово окупованої території, або району проведення бойових дій в зоні АТО;

      – інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

      Одночасно під патронат в одну сім’ю влаштовується виключно один випадок: діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами, або до влаштування під патронат проживали в одній родині.
До сім’ї патронатних вихователів можуть бути влаштовані діти віком від народження до 18 років. Діти, старші 14 років, влаштовуються за їхньої власної згоди та згоди патронатних вихователів. Ініціатором влаштування дитини під патронат можуть бути:

      – батьки чи один із батьків дитини, яка опинилася в складних життєвих обставинах;
      – сама дитина;

      – соціальний працівник, який супроводжує сім’ю, що опинилася в складних життєвих обставинах;

     –  працівник служби у справах дітей;

     – вчитель, шкільний соціальний педагог чи психолог, лікар, дільничний міліціонер, інший фахівець соціальної сфери;

     – будь-який громадянин чи установа, які виявили дитину в складних життєвих обставинах.

    Оптимальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців.

      Патронатним вихователем можуть стати громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі;

       мають позитивний досвід виховання дітей;

      мають житло (власне, орендоване чи на правах користування);
не мають судимості;

      стан здоров’я яких  дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;

      одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю;

     зібрали та надали відповідний пакет документів, необхідний для кандидатів у патронатні вихователі;

      пройшли навчання та отримали довідку та рекомендації за результатами навчання за тренінговою Програмою підготовки сімей-кандидатів у патронатні вихователі.

      Основні завдання патронатних вихователів:
      – забезпечення догляду, виховання, збереження життя та здоров’я дитини в період її перебування в патронатній сім’ї;

     – соціально-педагогічна підтримка та сприяння медичній, психологічній і соціальній реабілітації дитини; створення умов для підтримки контактів дитини з її біологічними батьками, родичами, окрім випадків, коли це може завдати шкоди життю і здоров’ю дитини;

      – підготовка дитини до повернення в біологічну сім’ю чи влаштування в іншу форму сімейного виховання.

      Права патронатних вихователів:

       – брати участь в розробці договору про влаштування дитини у свою сім’ю та індивідуального плану захисту дитини;

      – отримувати інформацію про стан здоров’я, психічний та фізичний розвиток дитини, яка влаштовується у сім’ю;

      – визначати форми і методи виховання і розвитку дитини в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;
      – отримувати допомогу та консультації щодо догляду, виховання, розвитку дитини;

      – на супервізію та професійну підтримку;

      – представляти інтереси дитини у відповідних установах та організаціях в межах повноважень, визначених договором про влаштування дитини;

      – звертатися до відповідних органів щодо вирішення питань, пов’язаних із забезпечення прав дитини, функціонування сім’ї;

     – відмовити у влаштуванні в свою сім’ю дитини старше 14 років або у разі, якщо влаштування дитини може негативно вплинути на задоволення потреб інших дітей, в т.ч. власних;

      – відпочивати у місці й у період оздоровлення влаштованих і біологічних дітей; отримувати пільги передбачені чинним законодавством.

     Обов’язки патронатних вихователів:

     – нести персональну відповідальність за життя та збереження здоров’я дитини, тимчасово влаштованої до сім’ї патронатного вихователя, її фізичний та психічний стан;

     – дотримуватися конфіденційності інформації про дитину та її батьків, що може завдати шкоди дитині та її сім’ї;

    – дотримуватися вимог договору про влаштування дитини. Патронатні вихователі отримують оплату (грошову винагороду) за надання послуг та кошти на утримання дітей відповідно до їхнього віку та кількості.  
         Великомихайлівський районний центр соціальних служб для сім”ї, дітей та молоді звертається до соціальноактивних жителів району:
“Якщо Ви сім’я, яка має позитивний досвід виховання власних дітей (дорослих або підліткового віку), проживаєте на території району на спільній (власній чи орендованій) житловій площі, небайдужі до долі дітей, які залишилися без батьківського піклування, до дітей, сім”ї яких опинились у складних життєвих обставинах, зверніться до нас за адресою:

       смт Велика Михайлівка, вул. Центральна,123, каб.46,

      тел. для довідок: 2-11-12 – ми надамо усі необхідні роз’яснення та скеруємо Вас на навчання для патронатних вихователів.