06.11.2019

5 СХОДИНОК УПРАВЛІННЯ ВІДХОДАМИ. 2 СХОДИНКА ПОВТОРНЕ ВИКОРИСТАННЯ ВІДХОДІВ

Ми продовжуємо розповідати про європейські підходи до управління відходами застосовуються, які незабаром повинні запрацювати в Україні.

Практика Євросоюзу

Основні кроки в порядку їхньої бажаності та безпечності для довкілля відображені в ієрархії поводження з відходами, що містяться в Директиві ЄС про відходи від 19 листопада 2008 р. Вона виглядає так:

  1. Запобігання.
  2. Підготовка до повторного використання.
  3. Переробка.
  4. Інша утилізація (напр. відновлення енергії).
  5. Ліквідація (захоронення) відходів.

При застосуванні цих сходинок держава повинна заохочувати вибір тих кроків, які забезпечують найкращий з екологічної точки зору результат. Проте, чим ефективнішими будуть перші три кроки поводження із відходами, тим менше відходів спалюватиметься і потраплятиме на сміттєзвалища. Отже політика держави та окремих населених пунктів у сфері відходів має рівномірно охоплювати всі сходинки, а не зосереджуватися на останній.

Повторно використати легше ніж виробити нове

Велику частину тих відходів, що потрапляють до смітника, можуть повторно використовувати як самі споживачі, так і виробники продуктів. Зокрема, поліетиленові пакетики можуть бути повторно використані споживачем при поході в супермаркет. Скляні банки доцільно використовувати в побуті для зберігання “закруток” чи інших продуктів. Також величезна кількість паперу в офісах може бути використана двічі для друку чернеток. Це допоможе зберегти велику кількість дерев. Одяг, посуд, побутова техніка та гаджети можуть бути повторно використані іншими людьми через різні благодійні організації, лікувальні установи. Навіть інтернет-сайти, соцмережі допомагають позбутися речей, бувших у використанні, але які досі мають свою певну товарну цінність та знаходяться в робочому стані.

Бізнес може продумати способи повторного використання тари чи упакування, як в індивідуальному порядку, на локальному рівні, так і на рівні держави може бути розроблена схема повернення тари зі скла, наприклад, для її повторного використання виробниками напоїв чи продуктів.

Важливо, що такі невеликі кроки не потребують великих матеріальних чи часових витрат. Необхідно лише задуматися щоразу, як ми плануємо щось викинути до смітника.

Фото із сайту: http://www.wesidential.com/the-3-rs-of-managing-waste-or-garbage/

Повторне використання відходів є найпростішим та корисним для довкілля і здоров‘я способом управління відходами. Підготовка до повторного використання відходів займає другу сходинку у поводженні з відходами. Згідно з Директивою ЄС про відходи, підготовка до повторного використання – це такі операції з утилізації, як перевірка, очистка чи відновлення, коли продукти або їх компоненти, що стали відходами, готують для повторного використання без іншої попередньої обробки. Для цього держави можуть засновувати мережі повторного використання та ремонту, застосовувати економічні інструменти, критерії закупівель тощо. Конкретні кроки для підготовки до повторного використання держава розробляє при підготовці національних планів з управління відходами.

Тільки переваги повторного використання

Реалізація заходів для повторного використання відходів принесе не тільки позитивний екологічний ефект, але і економічний та соціальний. Нові робочі місця в центрах з ремонту одягу, побутової та офісної техніки, меблів зменшать кількість безробітних, попередять попадання нових відходів на сміттєзвалища, а також дадуть малозабезпеченим верствам населення дешеві товари бувші у використанні. Для бізнесу повторне використання відходів принесе економію ресурсів, коштів, а за умови вдалої рекламної кампанії – додаткових клєінтів та прибутки.

Бізнес, громади та громадяни

В нашій державі діє Національна стратегія управління відходами в Україні до 2030 року. У ній передбачені окремі заходи з повторного використання відходів, зокрема відходів будівельно-ремонтних робіт, електричного та електронного обладнання, відпрацьованих батарей та акумуляторів,. Також стратегія передбачає створення центрів для товарів, що були у вжитку. Україна ставить собі за мету до 2030 року збільшити обсяг відходів, що повторно використовуються з 5 до 10%. Такі цілі планується досягнути за допомогою запровадження збору відходів, які придатні до повторного використання та утворення центрів із збирання відходів для їхнього ремонту з метою повторного використання (насамперед відходів електричного та електронного обладнання).

Органи місцевого самоврядування, бізнес вже сьогодні можуть розпочинати підготовку інфраструктури для повторного використання відходів, не чекаючи на затвердження регіональних планів управління відходами в своїх областях.

Громадськість також може самостійно розробляти та втілювати ініціативи з повторного використання відходів, здійснювати освітні проекти та акції серед широких верств населення, особливо в невеликих населених пунктах.

Також важливим є ініціативи бізнесу щодо пакування своєї продукції чи виробництва таких продуктів, які можуть потім бути повторно використані. І тут є великий потенціал для креативності та запозичення європейського досвіду. Так, майже кожне місто у Великобританії (та напевно й у всій Європі) має магазин секонд-хенду, яким часто керує благодійна організація. Також популярними стають магазини та платформи для обміну речами, наприклад дитячим одягом та іграшками.

Корисною може бути робота органів місцевого самоврядування чи громадських організацій, релігійних громад із великими мережами для створення мережі пунктів приймання товарів, що можуть бути повторно використані.

Отже, успішне зменшення кількості відходів, що попадають на сміттєзвалища шляхом їх повторного використання є реальною ціллю, яка дозволить скоротити споживання сировини, енергії та зменшити викиди забруднюючих речовин в процесі виробництва нової продукції. Екологічний ефект від таких спільних дій не забариться також!

Джерело: http://epl.org.ua/environment/5-shodynok-upravlinnya-vidhodamy-2-shodynka-povtorne-vykorystannya-vidhodiv/.