16.12.2016

Державний реєстр виборців: аспекти функціонування

Дискусії щодо необхідності запровадження в Україні Державного реєстру виборців точилися довгий час. Лише у 2007 році Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про Державний реєстр виборців", який став правовим підґрунтям для створення даного Реєстру.
Державний реєстр виборців - це автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання та обробки даних про виборців, як єдина база даних, доступ до якої здійснюється через закриту мережу. Основними завданнями Державного реєстру виборців є збереження в базі даних Реєстру ідентифікаційних та службових персональних даних виборців, які однозначно визначають особу, місце та умови голосування виборця; ведення персоніфікованого обліку виборців; перевірка достовірності відомостей про виборців; виявлення у Реєстрі кратних записів щодо одного виборця; формування та виготовлення списків виборців на виборчих дільницях для виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, сільських, селищних голів, а також для всеукраїнських та місцевих референдумів.
Однією з основних засад ведення Реєстру є його постійність. Тобто, він працює не тільки під час виборчих кампаній. Постійно поновлюються дані Реєстру, вдосконалюються технології, створюється нове програмне забезпечення, удосконалюється система захисту баз даних від несанкціонованого доступу.
На основі поданих в установленому порядку документів працівники нашого відділу вносять зміни до персональних даних виборців, змінюють виборчу адресу, вносять нові та знищують кратні записи. Переважна більшість змін у базі даних Реєстру відбувається під час періодичних поновлень, які відбуваються щомісяця шляхом подання до відділу ведення Реєстру відомостей про виборців. 
Суб'єктами подання таких відомостей в нашому районі є сільські та селищні ради, Державна міграційна служба, відділ Державної реєстрації актів цивільного стану, Великомихайлівський районний суд, КУ “Великомихайлівська центральна районна лікарня”, управління соціального захисту населення районної державної адміністрації.
Однак, найбільш достовірна інформація отримується під час безпосереднього контакту з виборцями. На превеликий жаль, висока активність виборців спостерігається виключно у передвиборчий період. Тому, користуючись нагодою, хочу нагадати жителям району, що кожен виборець має право звернутися до органу ведення Реєстру щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру себе чи інших осіб, запису про себе чи інших осіб, виправлення недостовірних відомостей щодо себе або інших осіб. Також виборець має право отримувати інформацію про використання своїх персональних даних, одержувати на безоплатній основі вичерпну інформацію про свої персональні дані, внесені до Реєстру, оскаржувати в установленому порядку дії чи бездіяльність органів Реєстру.
Значну роботу з уточнення персональних даних та виборчих адрес виборців проведено працівниками відділу спільно з виконкомами місцевих рад . Проте ця робота в районі ще не завершена.
Віднедавна Державний реєстр виборців став ще ближчим та доступнішим для громадян. На офіційному веб-сайті Державного реєстру виборців (www .drv. gov.ua) в тестовому режимі функціонує програмний ресурс "Особистий кабінет виборця", мета якого — надання інформації про включення громадян до Державного реєстру виборців. Кожен громадянин України, який досягнув 18-річного віку та має доступ до глобальної мережі Інтернет, може отримати інформацію про своє включення або невключення до Реєстру. Для цього необхідно лише пройти нескладну процедуру реєстрації на вказаному Інтернет-ресурсі, правильно (згідно з паспортом) вказати свої прізвище, ім'я, пo -батькові, дату народження, власну електронну адресу, яка буде використовуватись як ім'я користувача в системі та пароль.
У розділі "Перевірити свої дані в Реєстрі" користувач повністю, згідно з даними паспорта, вказує свої ідентифікаційні персональні дані та виборчу адресу (адресу реєстрації місця проживання). Протягом доби можна відправити лише один запит, на який через деякий час (як правило 2-3 робочі дні) на вказану електронну адресу надійде відповідь. У випадку невключення виборця до Реєстру або виявлення неточностей чи помилок, необхідно звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців апарату районної державної адміністрації за місцем проживання, пред'явити при цьому документ, що посвідчує особу.
Як показує практика, найчисленнішою категорією невключених до Реєстру виборців є особи, яким виповнилося 18 років і які набули права голосу, у більшості випадків це пояснюється зміною місця проживання у зв'язку з навчанням. Проте, мабуть, кожен випускник школи чи студент-першокурсник має доступ до мережі Інтернет і може перевірити своє включення чи невключення до Реєстру за допомогою "Особистого кабінету виборця" та звернутися до відділу ведення Державного реєстру виборців для усунення порушень. Також рекомендується перевірити себе у базі даних Реєстру особам, які звільнилися в запас з лав Збройних сил України, вибули з установ виконання покарань та тим, які з різних причин були відсутні у списках виборців на останніх виборах і не брали участі у голосуванні. Варто також зазначити, що громадяни, які знялися з реєстраційного обліку за місцем проживання і не зареєструвались, у випадку проведення виборів також не будуть включені до списків виборців.
Відділ ведення Державного реєстру виборців звертається до Вас з пропозицією ще раз перевірити свої персональні дані, усунути невідповідності в записі про себе. Уточнити свої персональні дані Ви зможете за адресою: смт Велика Михайлівка, вул. Леніна, 123 (райдержадміністрація), 2-й поверх, тел. 2-13-04.


В.о начальника відділу ведення 
Державного реєстру виборців 
апарату райдержадміністрації                                                                                            В.Б. Тіхоміров,