Встановлення факту народження дитини: як фахівець системи БПД Одещини допоміг зневіреній матері отримати свідоцтво про народження сина

А чи замислювалися ви над тим, що серед нас живуть люди-невидимки? Це – люди без жодних документів, яких не існує юридично. Такі випадки є далеко непоодинокими і саме з одним із них стикнулися фахівці Захарівського бюро правової допомоги Роздільнянського МЦ.

Ось яку історію їм розповіла пані Тетяна. Раніше вона мешкала в с. Яснопіль Березівського району Одеської області, де в 1984 році народила дитину у пологовому відділені Березівської ЦРЛ.

Народження сина вчасно не зареєструвала в органах РАЦС, через що в подальшому він не зміг отримати паспорт громадянина України, отримати вищу освіту, працевлаштуватись тощо.

Для того, аби виправити ситуацію Тетяна зверталась до відділів державної реєстрації актів цивільного стану та до Березівської центральної районної лікарні. Проте, довгі роки намагань матері отримати свідоцтво про народження сина виявились безрезультатними.

Втративши віру у те, що вдасться отримати свідоцтво про народження сина, Тетяна все таки вирішила звернутися за юридичною допомогою до фахівців.

«Оцінивши ситуацію жінки, я прийняла рішення, що у зв’язку з відсутністю у Тетяни медичних документів на підставі яких проводиться державна реєстрація народження, справа може бути вирішена тільки в судовому порядку шляхом подання заяви про встановлення факту  народження дитини.» - розповіла Марина Кулік.

Зібравши докази, які підтверджували факт народження Тетяною дитини, юристка підготувала та подала до Фрунзівського районного суду Одеської області відповідну заяву. 02 березня 2020 року суд задовольнив заявлені вимоги в повному обсязі, а саме,- встановив факт народження дитини.

10 квітня 2020 року рішення набрало законної сили на його підставі, Тетяна отримала свідоцтво про народження сина, що дало змогу розпочати процедуру отримання паспорта громадянина України. 

 

Коментує Марина Кулік, начальник Захарівського бюро правової допомоги:

Протягом якого строку батьки зобов’язані зареєструвати народження дитини?

Батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст. 144 Сімейного кодексу України).

Крім цього, Конвенцією про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім’я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

На підставі якого документа реєструється народження дитини, яка досягла одного року і більше?

Для проведення державної реєстрації народження дитини необхідно надати наступні документи: медичне свідоцтво про народження (або дублікат) форми  № 103/о; медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу.

Як діяти якщо відсутні документи на підставі яких проводиться реєстрація народження дитини?

При відсутності вказаних документів, державна реєстрація проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження дитини даною жінкою.

Адже, пунктом 7 частини 1  статті 315 ЦПК України та пунктами 1, 4, 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року  встановлено, що  суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Після встановлення у судовому порядку факту народження орган реєстрації актів цивільного стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Чи є особливості встановлення факту народження особи до 18 років та повнолітньої?

            Такі особливості відсутні.